EN İYİ İŞİTME CİHAZI HANGİSİDİR?

EN İYİ İŞİTME CİHAZI HANGİSİDİR?

  • Home
  • -
  • Blog
  • -
  • EN İYİ İŞİTME CİHAZI HANGİSİDİR?
EN İYİ İŞİTME CİHAZI HANGİSİDİR?

“Duyuyorum ama anlamıyorum” şikayetiyle işitme merkezlerimize gelen ve özellikle ilk defa cihaz deneyimi yaşayacak olan kullanıcı adaylarının bizlere en çok yönelttiği sorulardan birkaçıdır: “ En iyi işitme cihazı hangisidir? “ “En iyi işitme cihazı en pahalı olan işitme cihazı mıdır?”  “ En iyi işitme cihazı en güçlü olan işitme cihazı mıdır? “  fakat toplumumuzda sanılanın aksine bütün bu ve buna benzer soruların genel geçer tek bir cevabı yoktur.

Geniş bir perspektif ile her bir kullanıcıyı / kullanıcı adayını odyolojik, medikal, kişisel, çevresel ve ekonomik faktörler ışığında özel olarak ele alan işitme cihazı, kullanıcı için en iyi işitme cihazıdır.

İşitme cihazı seçimine karar verirken asıl değerlendirilmesi gereken ve biraz önce bahsetmiş olduğum bütün bu faktörleri maddeler halinde değerlendirecek olursak:

1) İşitme cihazının kullanıcının işitme kaybı tipine, derecesine, konuşmayı ayırt etme skorlarına, rahatsız olduğu ses seviyelerine, kulak yapısına, sosyo-ekonomik, psikolojik durumuna ve el becerisine uygun olması

2) İşitme cihazının kullanıcıya doğala yakın akustik uyarım sağlaması

3) İşitme cihazının teknolojik açıdan güncel gelişim doğrultusunda ilerleme göstermesi

4) Doğru bir uygulama ve verilecek olan eğitim ile işitme cihazı kullanımının sürekliliğini sağlaması

Yine kliniğimize işitme cihazı deneyimi için ilk defa gelen kullanıcı adaylarından sıkça duyduğumuz kaygılardandır: “Ya benim karşı komşum/ akrabam/ arkadaşım almış, sadece birkaç gün takabilmiş sonrasında kullanamamış, çok gürültü geliyormuş, bütün sesleri çekiyormuş, sesler karışıyormuş, karşısındakini bile anlayamıyormuş. Ben gerçekten fayda görebilecek miyim ya da benim işimi görecek mi bu cihazlar?”

Bu memnuniyetsizlik durumları sizce neden oluşuyor? Kullanıcı en iyi işitme cihazına sahip olmadığı için mi? Ya da kullanıcı, ekonomik durumundan dolayı en pahalı olan işitme cihazını alamadığı için mi? Tabii ki, Hayır ! Gelin hep birlikte sadece iki basamakla bu şikayetleri nasıl memnuniyete çevirebiliriz bir de bunlara değinelim:

En iyi işitme cihazına sahip olmanın en önemli ve ilk basamağı doğru ve eksiksiz bir işitme testi yapılmasından geçer. İşitme cihazı ayarları, sizlere yapılan işitme testinin sonuçlarına göre yapıldığı için doğru ve eksiksiz bir işitme testi, doğru ve net bir cihaz ayarı demektir. Doğru bir cihaz ayarı ise işitme cihazının uzun süreli kullanımı ve memnuniyeti demektir.

En iyi işitme cihazına sahip olmanın ikinci basamağına gelecek olursak bu da iyi bir işitme merkezi seçiminden geçer. Peki iyi bir işitme merkezi nasıl olmalıdır? Alanında tecrübeli ve güler yüzlü işitme uzmanları, sürecin değerlendirilmesi, planlanması, kullanılacak cihazların seçimi, yapılan uygulamanın doğrulanması ile birlikte adaptasyon ve kullanıcı takibi gibi başlıklar ile tanımlanmış, birçok bilgi ve birikimle donanmış olmalıdır. İyi bir işitme testi gibi, iyi bir işitme merkezi seçimi de yine aynı şekilde uzun süreli bir memnuniyeti beraberinde getirecektir.

ODYOVA İşitme Cihazlarında başarılı bir işitme testi ve işitme cihazı deneyimi ile en iyi işitme cihazlarına sahip olmak ve hayatı güzel duymak sizlerin de hakkı J

Hayatınızda duymak istediğiniz seslerin eksik olmadığı, sağlıklı bir gün dilerim. J

                                                                                                         Odyolog Ülkem GEÇER

Mail Bültenimize Kayıt Olun

İşitme cihazı sektöründe genç, dinamik ve tecrübeli odyolog kadrosuyla yenilikçi, kullanıcı odaklı çözümler üreterek ve teknolojiyi en iyi seviyede kullanarak hizmet vermekteyiz.

Çalışma Saatleri
Pazartesi: 08.00 - 19.00
Salı: 08.00 - 19.00
Çarşamba: 08.00 - 19.00
Perşembe: 08.00 - 19.00
Cuma: 08.00 - 19.00
Cumartesi: 08.00 - 19.00
Pazar: Kapalı