Blog

GERÇEK KULAK ÖLÇÜMÜ (REM) NEDİR?

Yazar

Tarih

Yazıyı Paylaş

Gerçek Kulak Ölçümü olarak da bilinen REM (Real Ear Measurement), işitme cihazı uygulamasında hoparlörden verilen ses ile kullanıcının dış kulak kanalındaki ses basıncı seviyesinin ölçümüdür.

REM kesinlikle bir işitme testi yöntemi değildir, işitme testi ile birlikte yapılan bir doğrulama yöntemidir. Yani kullanılan cihazın farklı ses şiddetlerinde kazançlarını ne derece yerine getirip getiremediğinin doğrulamasını sağlamaya yarayan bir yöntemdir.

Kulağın dışındaki bir mikrofona bağlı olarak dış kulak kanalına yerleştirilmiş silikon prob tüp kullanılarak ölçüm yapılır.

İşitme cihazı merkezlerinde yapılan uyarlamalar, markadan markaya küçük farklılıklar gösterse de her markanın uyarlama yazılımları, işitme cihazlarının kazancını ortalama insan kulağı verilerine göre ayarlar fakat her insanın dış kulak yapısı ve akustiği birbirinden farklıdır. Bu sebeple kişiselleştirme ve özelleştirmeyi sağlamak için REM uygulaması kesinlikle her işitme cihazı merkezinde yapılmalıdır. REM uygulaması ile işitme cihazınız tamamen sizin kulağınızın yapısına ve akustiğine özel olarak ayarlanmış olurken bir yandan da işitme cihazınızın verimi kontrol edilmiş olur.

Gerçek kulak ölçümleri, işitme cihazıyla farklı ses şiddetlerinde kazancın belirlenmesini değerlendirmek için en güvenilir ve en verimli yöntemdir. Dış kulak kanalındaki ses seviyesinin ölçülmesi, odyoloğun kulaktaki sesin işitilebilirliği ve işitme cihazının sağlıklı bir şekilde uygulanmasında bilinçli kararlar verilmesini sağlar. Özellikle işitme cihazıyla olan deneyimlerini ifade edemeyen çocuk kullanıcılarda, ek engeli olan kullanıcılarda (örn: mental retardasyon) ve uzun süre cihaz deneyimi olan yaşlı kullanıcılarda uygulanması gereken bir yöntemdir.

Gerçek Kulak Ölçümleri Hangi Durumlarda Yapılır?

  • İşitme cihazı kullanan kullanıcının yeterli faydayı sağlamadığı düşünüldüğünde,
  • İşitme cihazı ayarının kullanıcıya uygun olup olmadığının kontrolünü sağlamada,
  • İşitme cihazı deneyimi ve ilk uyarlama yapılırken maksimum verimi sağlamada,
  • İşitme cihazının sağlıklı çalışabilirliğini test etme gibi durumlarda yapılır.

Gerçek Kulak Ölçümünün Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

  • Farklı şiddetteki ses seviyeleri ihtiyacınıza göre yükseltilmiş olur.
  • Problemin hangi seslerden-frekanslardan kaynaklandığı doğru bir şekilde tespit edilir.
  • Kalıbın işitmeye etkisi test edilir.
  • Kalıba açılan ventin (havalandırma deliği) işitmeye etkisi test edilir.
  • Sağ ve sol kulağa dengeli kazanç sağlanmış olur.
  • Cihazın doğru çalışıp çalışmadığı tespit edilmiş olur.

ODYOVA İşitme Cihazları olarak REM uygulamasına son derece önem vermekte ve alanında tecrübeli odyolog kadromuzla kullanıcılarımızın işitme kayıplarına göre işitme cihazı deneyimi ve uyarlaması yapmaktayız.

Hayatınızda duymak istediğiniz seslerin eksik olmadığı, sağlıklı bir gün dilerim. J

                                                                                                             Odyolog Ülkem GEÇER

Etiketler :

Benzer Yazılar
Whatsapp Hattı