Blog

İŞİTME CİHAZI PİLLERİ

Yazar

Tarih

Yazıyı Paylaş

Her ne kadar piyasada şarj edilebilir piller olsa da en yaygın olarak kullanılan piller, tek kullanımlık çinko-hava düğme pillerdir. Eğer işitme cihazınız pille çalışan bir işitme cihazı ise cihazla birlikte pilleri de kullanmaya başlarsınız. Pillerin kullanımı ve saklanması için uygun ortam koşulları mutlaka sağlanmalıdır. Bu durumda piller işitme cihazı kullanıcıları için temel ve sürekli satın alınması gereken yedek parçalardandır.

İşitme Cihazı Pil Tipleri

Piyasada dört genel işitme cihazı pili bulunmaktadır ve her biri kolayca tanımlanması için renklerle kodlanmıştır.

Geleneksel olarak pillerde iletkenliği arttırmak için eser miktarda civa kullanılarak üretim sağlanırdı. Ancak civa sağlığa zararlı olduğu için günümüzde piller çinko-hava olarak üretilmektedir. Çinko-hava piller hava ile temasa geçtiği anda aktif hale geldiği için fabrikada üretim esnasında etiket ile mühürlenmiştir. Bu koruyucu etiket çıkartılmadığı için kullanıcıya ulaşıncaya kadar pil aktif durumda değildir. Ne zamanki bu koruyucu etiket, pilin üzerinden çıkartılır işte o zaman oksijen, çinko ile etkileşime geçerek pili aktif duruma getirir.

Yazımızın başında de dediğimiz gibi günümüzde piyasada şarj edilebilir piller kullanıma girse de çinko-hava karışımı piller daha yaygın kullanılmaktadır. En iyi performans için, pili kullanmadan önce koruyucu etiketi çıkartıp pili 1-2 dakika kadar bekleterek hava ile tamamen temasa geçmesini sağlamanız tavsiye edilir. Koruyucu etiketi pilin üzerine tekrardan yapıştırmak pilin çalışmasını durdurmaz. Pil bitene kadar çalışmaya devam edecektir.

Çinko-hava piller, oda sıcaklığında ve nemden uzak bir yerde muhafaza edildiğinde üç yıla kadar kullanılabilir. Sanılanın aksine diğer piller gibi çinko-hava pillerin de buzdolabı gibi soğuk ortamlarda saklanması ömürlerini uzatmaz. Aksine koruyucu etiketin altında yoğunlaşma ve nemden dolayı pilin ömrünü azaltır.

Pil Boyutları

İşitme cihazı pillerinde dört boyut vardır.

İşitme cihazlarının pek çok modeli, türü ve farklı güç ihtiyaçları vardır. Büyük işitme cihazları, büyük pil kullanmayı gerektirir. Ayrıca, ileri-çok ileri derecede işitme kaybı olan işitme cihazı kullanıcılarının daha güçlü ve büyük pil kullanmaları gerekmektedir. Bunun yanında unutulmaması gereken bir durum vardır ki aynı numaraya sahip iki pilin tükenme süreleri, kullanılan cihaz modelindeki teknolojiye ve bağlantı özelliklerine göre değişebilmektedir.

Aslında piyasada 5 boyutta pil vardır. Bunlar en küçükten en büyüğe doğru: 5, 10, 312, 13 ve 675 ‘tir. 5 numara işitme cihazı pili çok nadir kullanılır. Diğer dört boy yaygın olarak kullanımdadır.

Pil numaralarını akılda tutmak zor olabileceği için renk kodu da kullanılmıştır.

5 numaralı pil – kırmızı etiketli

10 numaralı pil – sarı etiketli

312 numaralı pil – kahverengi etiketli

13 numaralı pil – turuncu etiketli

675 numaralı pil- mavi etiketli

Pil Ömrü

İşitme cihazı pilleri, günlük 16 saat kullanım olduğunda 5-14 gün arasında biter. Bu farklılık pilin boyutuna ve işitme cihazının gerektirdiği güce göre değişir. Genelde pil boyutu küçükse daha kısa sürede biter.

Ortalama pil ömürleri aşağıdaki gibidir:

10 numaralı pil: 3-7 gün

312 numaralı pil: 3-10 gün

13 numaralı pil: 6-14 gün

675 numaralı pil: 9-20 gün

Eğer pil ömrü daha kısa sürede bitiyorsa, problem işitme cihazı ile ilgili olabilir. Bu durumda, işitme cihazının kullanma kılavuzunu okumak ya da işitme uzmanınız ile konuşarak cihazın normal çalışıp çalışmadığından emin olmanız gerekir.

İşitme Cihazı Pillerinin Ömrü Nasıl Uzatılabilir?

Kullanmadığınız zamanlarda işitme cihazının pil yuvası kapağını açık bırakın. Bu aynı zamanda tüm gün kullanımdan dolayı oluşan nemin buharlaşmasını da sağlayacaktır.

Pillerden en iyi performansı almak için her zaman oda sıcaklığında saklayın. Pillerin sıcağa maruz kalması ya da banyo gibi nemli ortamlarda bulunması pil ömrünü kısaltır. Ayrıca kutusundan çıkarılarak taşınmamalıdır. Bozuk para ya da anahtar gibi başka metallerle etkileşmesi pilin kısa devre yapmasına neden olabilir.

İşitme Cihazı Pil Markaları

Rayovac, Zenipower, Powerone, Duracell ve Energizer gibi markalar belli başlı işitme cihazı pili üreten firmalardır. Birçok işitme cihazı firması ise bu üreticilerden temin ettikleri pilleri kendi markaları altında olarak satmaktadırlar.

Bazı pillerin özel etiketleri olabilir. Yani, işitme cihazı merkezlerine ait isim, adres, telefon numarası ve logo olan etiketlerle işitme cihazı pilleri satılabilir.

Markası ne olursa olsun, çoğu işitme cihazı pili, başka elektronik cihazlar için pil üreten güvenilir firmalar tarafından yapılmaktadır.

İşitme Cihazı Pilleri Nerede Satılmaktadır?

Piller ülkemizde genellikle işitme cihazı merkezlerinde satılmaktadır. İşitme cihazı merkezlerindeki stoklar çabuk tükendiği için kullanıcılar bu merkezlerde daha taze pil olduğunu düşünürler. Ayrıca cihazınızın pil boyutunu unuttuysanız cihazı aldığınız yerdeki işitme uzmanları doğru pil boyutunu size verebilirler.

Buna ek olarak, işitme uzmanınız her çeşit pil ile ilgili indirim kampanyaları hakkında sizlere bilgi verebilir. Bu kampanyalar, pil alımlarında size avantajlar sağlayabilir ve bazı durumlarda, pilleri işitme merkezine gidip almak yerine doğrudan size gönderebilir.

İşitme cihazı merkezlerinde bulabileceğiniz gibi büyük marketlerde, bazı eczanelerde, elektronik mağazalarında ve internet üzerinden de işitme cihazınıza uygun pil bulabilirsiniz.

Hayatınızda duymak istediğiniz seslerin eksik olmadığı, sağlıklı bir gün dilerim. J

                                                                                                             Odyolog Ülkem GEÇER

Etiketler :

Benzer Yazılar
Whatsapp Hattı