Blog

Neden Çift Taraflı İşitme Cihazı Kullanmalıyız?

Yazar

Tarih

Yazıyı Paylaş

İşitme kaybı bireylerde yaşam kalitesinin düşmesine, bilişsel becerilerde azalmaya, sosyal ve kültürel faaliyetlerde kısıtlanmaya, anksiyete, stres, depresyon ve iş performansında düşüş gibi birçok probleme sebebiyet vermektedir. Medikal ve cerrahi yöntemlerle işitme kaybının düzeltilemediği durumlarda bireyin mevcut durumunun iyileştirilmesinde, normal ya da normale yakın işitmede, işitme cihazlarının rolü büyüktür.

İşitme de tıpkı görme gibi çift taraflı olarak tasarlanmıştır. Gözümüzde görme problemi olduğunda her iki göze birden cam uygulaması yapılıyorsa, işitme testi yapılarak tespit edilmiş her iki kulakta birden oluşan işitme kaybının düzeltilebilmesi için de işitme cihazlarının her iki kulağa birden uygulanması en sağlıklı olan yöntemdir. Maddi ya da estetik yönden caydırıcı olsa da, her iki kulakta işitme cihazı kullanımının erken dönemde yaşam kalitesine olan etkilerini gelin hep birlikte inceleyelim:

1-Konuşmanın Anlaşılabilirliği

Çift taraflı işitme cihazı kullanımı tek taraflı cihaza göre sakin ya da daha karmaşık gürültülü ortamlarda konuşmaların algılanabilirliğini, beynin konuşma seslerine odaklanabilirliğini arttırır. Özellikle çok ileri derece kayıplı veya konuşmayı anlama düzeyi çok düşmüş bireylerde çift taraflı işitme cihazı kullanımı hem duymayı hem de anlamayı iki kat daha iyileştirir.

2-Daha Az Dinleme Çabası ve Daha Çok Algılama

Çift taraflı dinleme tek taraflı dinlemeye göre odaklanma ihtiyacını daha aza indireceği için kullanıcıyı daha az yorar, konuşulanları daha fazla hatırlama imkanı sunar, seslerin daha berrak duyulmasını sağladığı için işitme cihazı memnuniyetini arttırır. 

3-İşitme ve Anlama Becerisini Koruma

Tek taraflı işitme cihazı kullanımlarında, cihaz kullanılmayan kulağın sesleri ayırt edebilme yeteneğinde iç kulağın canlılığında zayıflama devam edecektir. Çift kullanım bunun önlenmesini, her iki kulağın birden aktif kalmasını ve daha ileri yaşlarda işitme cihazı kullanım memnuniyetinizin devamlılığını sağlayacaktır.

4- Sesin Geldiği Yönü Tayin Etme

Çift taraflı işitme cihazı kullanımı sesin kaynağının yönünü tayin etmeyi kolaylaştırdığı gibi, çok ileri derce kayıplı bireylerde aktif gürültülü ortamlarda (trafik vb.) kişisel güvenlik için de oldukça önemlidir.

 5-Dengeyi Koruma

İşitme organımız aynı zamanda denge organıdır, çift taraflı dinleme ile hem dengeyi korumuş hem de daha geniş duyma aralığına ulaşmış oluruz.

6-Karmaşık Gürültülü Ortamlarda Konfor

Tek taraflı işitme cihazı kullanımlarında kişiler özellikle gürültülü ortamlarda konuşma seslerini daha iyi algılayabilmek için cihazın sesini daha fazla yükseltme eğilimi içinde olurlar, ancak ses seviyesindeki artış etraf gürültüsünün de beraberinde daha fazla artmasına neden olacağı için kişiyi konfordan daha fazla uzaklaştırabilir. Fazlaca artan ses seviyesiyle beraber cihazda rahatsız edici ötme seslerinin de ortaya çıkması mümkündür. Çift taraflı işitme cihazı kullanımlarında daha dengeli ve eşit ses ayarı sayesinde gürültülü ortamlarda konuşma seslerini kaçırmadan konforu korumuş olursunuz.

7-Gelişmiş Bağlantı Özelliklerinden Çift Taraflı Yararlanma

Gelişen teknoloji ile birlikte artık işitme cihazlarının birçok cep telefonu, tablet veya bilgisayara doğrudan bağlantı imkanı bulunuyor. İşitme kayıplı bireylerde zorlaşan telefon görüşmeleri veya müzik, video seslerini çift taraflı olarak aynı anda dinlemek hem duymayı hem de anlaşılabilirliği iki kat daha artırmış oluyor.

8-Bakım, Arıza vb. Durumlarda Çift Cihazdan Yararlanma

Her elektronik alet gibi işitme cihazlarının da belli dönemlerde kontrol ihtiyaçları ya da arıza kaynaklı teknik bakım ve tamire ihtiyacı oluyor. Böyle durumlarda tek taraflı işitme cihazı kullanan kişilerin eğer yedek bir işitme cihazı yoksa belirli bir süre cihazsız kaldıkları durumlar oluşuyor, ancak çift cihaz kullanıldığı durumlarda geçici bir süre tek taraflı cihazla idare etmek durumu yarı yarıya kolaylaştırdığı için kişinin kendini daha güvende hissetmesini ve sürecin daha kolay geçmesini sağlıyor.

Hayatınızda duymak istediğiniz seslerin eksik olmadığı, sağlıklı bir gün dilerim.

                                                                                                             Odyolog Ülkem GEÇER

Etiketler :

Benzer Yazılar
Whatsapp Hattı