Blog

SGK İşitme Cihazlarında Ne Kadar Ödeme Yapıyor?

Yazar

Tarih

Yazıyı Paylaş

İşitme kaybı problemi olan ve işitme cihazı kullanmak isteyen kullanıcı adaylarına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirli şartlar sağlandığı takdirde devlet desteği sağlanmaktadır. Devlet desteğinden faydalanmak isteyen kullanıcı adaylarının Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından işitme kaybı tanısı konulması ve aktif bir sosyal güvencesinin olması gerekmektedir. Tam teşekküllü devlet hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden sağlık kurulu raporu çıkartılarak almış olduğunuz rapor ve reçete ile SGK anlaşmasının olduğu işitme cihazı merkezlerinde indirimli bir şekilde işitme cihazlarından faydalanabilirsiniz.

Kulak Burun Boğaz hekiminin uygun gördüğü takdirde tek veya çift cihaz için rapor çıkartılabilir. Önceleri Sosyal Güvenlik Kurumunun karşıladığı tutar kullanıcılara ödenmekteyken, günümüzde SGK ile anlaşmasının olduğu işitme cihazı merkezlerine ödenmektedir. Bu tutar işitme cihazı fiyatından düşülerek satış gerçekleşmektedir.

Tercih edilen işitme cihazı fiyatlarının Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun karşılamış olduğu tutarlara bir etkisi olmamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun karşıladığı tutar emekli, çalışan ve hastanın yaşına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun işitme cihazları için ödediği tutarlar belirli dönemler değişmekle birlikte, 9 Şubat 2022 tarihi itibariyle 18 yaş ve üzeri için emekli kullanıcılar için brüt 1.514 TL, çalışan kullanıcılar için ise net 1211,20 TL’dir.

  • SGK işitme cihazı için emeklilerin bakmakla yükümlü olduğu 0-4 yaş arasındaki kullanıcılara 2725,20 TL destek sağlamaktadır.
  • SGK işitme cihazı için emeklilerin bakmakla yükümlü olduğu 5-12 yaş arasındaki kullanıcılara 2422,40 TL,
  • SGK işitme cihazı için emeklilerin bakmakla yükümlü olduğu 13-18 yaş arasındaki kullanıcılara ise 2271 TL destek sağlamaktadır.
  • SGK işitme cihazı için çalışanların bakmakla yükümlü olduğu 0-4 yaş arasındaki kullanıcılara 2180,16 TL,
  • SGK işitme cihazı için çalışanların bakmakla yükümlü olduğu 5-12 yaş arasındaki kullanıcılara 1937,92 TL,
  • SGK işitme cihazı için çalışanların bakmakla yükümlü olduğu 13-18 yaş arasındaki kullanıcılara ise 1816,80 TL destek sağlamaktadır.

ODYOVA İşitme Cihazları SGK ile anlaşmalıdır.

Sizler de işitme merkezimizde ücretsiz bir şekilde size uygun olacak en iyi işitme cihazını deneyebilir ve SGK desteğinden faydalanabilirsiniz.

Hayatınızda duymak istediğiniz seslerin eksik olmadığı, sağlıklı bir gün dilerim.

                                                                                                                      Odyolog Ülkem GEÇER

Etiketler :

Benzer Yazılar
Whatsapp Hattı